Την Παρασκευή 26 Απριλίου, στα πλαίσια της σχεδίου δράσης του σχολείου μας, επισκεφθήκαμε το Πολεμικό Μουσείο και το ιστορικό κέντρο της πόλης μας! Τα παιδιά περιηγήθηκαν στο μουσείο παρακολουθώντας τα εκθέματα και ακούγοντας τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μας έδωσε ο ξεναγός μας, ο οποίος ήταν πολύ κατατοπιστικός και τον ευχαριστούμε θερμά γιατί κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών! Έπειτα, είδαμε τα εκθέματα στον εξωτερικό χώρο του μουσείου καθώς και μέρος από το εξωτερικό τείχος της παλιάς πόλης που βρίσκεται έμπροσθέν του μουσείου. Φεύγοντας από το μουσείο οι μικρότερες τάξεις έμειναν στην περιοχή της Αγ. Παρασκευής, ενώ η Ε’ με τη ΣΤ’  μαζί με το δάσκαλό τους και το διευθυντή του σχολείου περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Χαλκίδας και μάζεψαν πληροφορίες για τα κυριότερα τοπόσημα της, τα οποία είναι η Αγία Παρασκευή, η οικία Βαίλου, το Λαογραφικό μουσείο, το Τζαμί, η οικία Παίδων και η Αγία Βαρβάρα. Ευχαριστούμε πολύ το δάσκαλο της Ε’ και ΣΤ’ που με τις ιστορικές γνώσεις του έκανε τη ξενάγηση μία πολύ όμορφη εμπειρία για τους μαθητές.